Scholarships

Matching Grants

Community Scholarships

Student Scholarships

Matching Grants

Minnesota Masonic Charities Matching Grants Program allows Lodges and Chapters a way to double their fundraising dollars in support of charities within their communities.

Community Scholarships

MMC also matches scholarship funds that Lodges and Chapters award to local students.

Student Scholarships

Minnesota Masonic Charities offers a variety of scholarships for students pursuing post-secondary education opportunities.

Masonic Scholarship Winners

Signature Scholarship Selections:

Brooklyn Conrad, Ortonville
Adeline Foote, Lake Elmo
Nora Foreman, Fergus Falls
Erika Lahti, Fergus Falls
Bianca Lott, Duluth
Sadia Tanzem, Maple Grove

Legacy Scholarship Recipients:

Anthony Campion, Bloomington
Tarin Gatchell, Granite Falls
Nayha Kshirsagar, Woodbury
Gabrielle LaFortune, Mound
Maya Lindstrom, Waconia
Erin Lowry, Saint Paul
Aisatou Mane, Maple Grove
Keerthana Ramanathan, Eden Prairie
Conner Ruch, Bloomington
Ellie Scheldberg, Burnsville
Samuel Tuchscherer, Lakeville

Heritage Scholarship Recipients:

Andre Bedros, Edina
Gabrielle Bierly, Eagan
Gracie Bond, Cottage Grove
Kyle Bridger, Eagle Lake
Vincent Bui, Saint Paul
Henry Dammer, Sturgeon Lake
Rohan Elvin, Prior Lake
Kaila Gauthier, Oak Grove
Andrew Krediet, Mankato
Austin Kuo, Plymouth
Lindsay Lilya, Blaine
Melina Mihailidis, Plymouth
Julius Nurse, Brooklyn Center
Mayra Pliego, Bloomington
Adam Schulenberg, Excelsior
Zachary Silvis, Cottage Grove
Samuel Skinner, Saint Paul
Elena Sobalvarro, Saint Cloud
Abigail Valencia, Elk River
Hailey Wasik, Delano

Undergraduate Scholarship Recipients:

Timothy Alexander, Rochester
Robert Blanchard, Detroit Lakes
Megan Buffington, Pequot Lakes
Andrew Bunnell, Burnsville
Dominic Cook, Edina
Serena French, Bloomington
Cooper Grahek, Eveleth
Alexander Hager, Woodbury
Olivia Jahnke, Hanover
Zach Josephson, Alexandria
Thor Kongsjord, Talmoon
Ankitha Kumar, Inver Grove Heights
Anna Lash, Rochester
Anne Lehman, Blaine
Alina Lekander, Mahtowa
Brenna Mahoney, Frazee
Maxwell Martinson, Farmington
Elsa Mowers, Duluth
Audrey Parrott, Gaylord
Maria Rickman, Minneapolis
Miriam Shteyman, Plymouth
Lauren Skar, Duluth
Jaiden Smith, Crystal
Meredith Taylor, Randolph
Nora Thiel, Chanhassen
Ojaswini Thodupunoori, Woodbury
Albert Ulwelling, Elk River
Drashti Waghani, Plymouth
Sophia Wendt, Arden Hills
Alison Wong, Eagan

Career and Technical Scholarship Recipients:

Landan Adams, Bertha
Benjamin Beranek, Gibbon
Karlyann Boecker, Greenwald
Jack Dobinson, Duluth
Jessica Fabian, Breezy Point
Jonathan Foreman, Blaine
Logan Frank, Saint Cloud
Alan Gruhlke, Aitkin
Jakob Johnson, Becker
Connor Josephson, Alexandria
Tamia Lassiter, Little Canada
Joseph McGee, Duluth
Derek Montgomery, Monticello
Hannah Olson, Braham
Ian Paton, Woodbury
Amber Rosario, Burnsville
Kira Salner, Saint Cloud
Julia Schweiss, Fairfax
Cody Sievert, Gibbon
Lyndsey St. Germain, Argyle
Collin Swedzinski, Dawson
Kyah Thomas, Wheaton
Brooke Vinkemeier, Walker
Catherine Zhicay Zhicay, Minneapolis

Want to be a part of the living legacy that is Minnesota Masonry? Support its charity, Minnesota Masonic Charities, today!

There are so many ways to give.

Contribute